אנשים רבים, ביחוד לפני קבלת החלטות חשובות ומשמעותיות בחייהם, זקוקים לביטחון, ולחיזוקים שההחלטה אותה הם עומדים לקבל היא אכן נכונה ושהם לא הולכים לעשות טעות שתגרום להם הפסדים כספיים, מפח נפש ותחושת כישלון.

כל אותם האנשים לא היו זקוקים לאותם חיזוקים בפעולות שאותם הם מיומנים לעשות, וכאלו שיש להם את כל הידע לדעתם על מנת לקבל את ההחלטה.

כאשר מגיע חולה לרופא, והוא מזהה את הבעיה ממנה סובל החולה, אין לרופא שום צורך להתייעץ עם מישהו נוסף, הוא ניתקל כבר במקרים דומים, הטיפול מוכר וידוע ויש לו את הביטחון המלא להמליץ על הטיפול הנכון.

במקרה אחר בו מגיע חולה עם מקרה מורכב יותר, יתכן והרופא יתייעץ עם עמית למקצוע, רופא ותיק יותר, אולי אחד עם מומחיות ספציפית למקרה. לאחר שהוא יקבל את חוות הדעת של המומחים בצירוף שיקול דעתו המקצועי, הוא יוכל להמליץ לחולה על טיפול.

אף רופא לא יעלה על דעתו להתייעץ על בעיה רפואית עם חברו הטוב שיתכן והוא מאד מעריך כבן אדם, או מומחה לבישול אם אין לו שום מושג ברפואה.

אם כך מדוע משקיעים רבים מתייעצים עם האנשים הלא נכונים?

לא פעם אני נתקל במקרים בהם אנשים אינטליגנטיים, מאד מעונינים להשקיע, בנדל”ן או בשוק ההון וכדי לקבל תמיכה ואישור לתכניותיהם הם מתייעצים באופן טבעי עם סביבתם הקרובה, בני משפחה, חברים, אולי אפילו בני זוג.

הבעיה היא שאותם אנשים איתם מתייעצים, לעיתים חסרי כל ידע וניסיון בתחום, והעצה שהם עלולים לתת, מגיעה ממקום של בורות (פשוט לא מכירים את התחום) או ממקום של הפחד האישי של כל אחד ואחד מהם.

אם מישהו מהם חווה בעבר הפסד כואב בבורסה, וחברם הטוב בא להתייעץ איתם בנושא השקעות, מתוך דאגה אמיתית לחבר הם מזהירים אותו “שלא תעז להתקרב לבורסה, מפסידים שם המון כסף”. העובדה שיש אנשים אחרים שכן מרוויחים שם כסף משום מה נעלמת מעיניהם.

לו החבר היה בא להתייעץ עם מישהו שמומחה בתחום ההשקעות הוא היה מקבל את אותה התשובה עם תוספת קטנה ” שלא תעז להתקרב לבורסה, אתה עלול להפסיד שם המון כסף אם לא תלמד ותבין איך העסק עובד

זה נכון בכל תחום, בוודאי בהשקעות נדל”ן, אם תתייעצו עם אלו שלא השקיעו מעולם בנדל”ן בימי חייהם, איזו תשובה הייתם מצפים לקבל מהם, עידוד? תמיכה? ודחיפה לעשייה? ,ברור שזה לא יקרה.

אם תתייעצו עם אלו שהשקיעו והצליחו, עשו טעויות בדרך (מי לא עושה ?)הפיקו לקחים ותובנות, יש סיכוי גדול  יותר שתצאו לדרך ושתצליחו ביעדכם. נסו להבין מה הם עשו נכון שכן עובד עבורם, ומאילו “מוקשים” אפשר להימנע. אם אותו חבר או בן משפחה הוא בעל ידע רלבנטי, כמובן שמומלץ להתייעץ עמו ולקבל ממנו “רוח למפרשים”.

לפני מספר שבועות כתבתי מאמר בקשר לחוסן המנטלי שכל משקיע נדל”ן חייב לפתח (לקריאת המאמר – לחצו כאן) אם יש למשקיע מטרה ברורה, הוא חייב לאטום את עצמו מפני אותן השפעות שליליות ומה”רעש” שמסביב שנגרם לעיתים על ידי הקרובים לו ביותר, ולקבל את ההשראה והתמיכה ממישהו שכבר צבר ניסיון והצליח.